Termal sağlık merkezi Karahayıt Avrupa'da zirvede

Ege - Denizli 10 Ekim 2018 13:16
Videoyu Aç Termal sağlık merkezi Karahayıt Avrupa'da zirvede
A
a

Pamukkale Belediyesi, başardığı ilklerden biri olan Avrupa Tarihi Termal Kentler Birliği üyeliği sayesinde termal sağlık merkezi Karahayıt’ı Avrupa'nın zirvesine taşıdı.

http://www.denizli.bel.tr/
Pamukkale Belediyesi, başardığı ilklerden biri olan Avrupa Tarihi Termal Kentler Birliği üyeliği sayesinde termal sağlık merkezi Karahayıt’ı Avrupa’ya kadar ününü taşıdı. İspanya’nın Ourense kentinde yapılan Avrupa Tarihi Termal Kentler Birliği genel kurulunda Karahayıt ve Pamukkale ön planda yer aldı.
 
Pamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin, “Amacımız termal sağlık turizminde Türkiye’nin de söz sahibi olmasıdır. İspanya’da hem ülkemizi başarı ile temsil ettik hem de Karahayıt ve Pamukkale’yi Avrupa'ya tanıttık." dedi.
 
İlklerin belediyesi olarak adını her alanda duyurmaya devam eden Pamukkale Belediyesi, İspanya’da gerçekleşen Avrupa Tarihi Termal Kentler Birliği genel kurulunda ülkemizi başarı ile temsil etti. 2018 yılının Ocak ayında, kısa adı EHTTA (European Historic Thermal Towns Association) olan Avrupa Tarihi Termal Kentler Birliği’ne üye olan ilk Türk Belediyesi Pamukkale Belediyesi heyeti İspanya’nın Ourense kentinde gerçekleşen genel kurul toplantısına, Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin başkanlığında, Belediye Meclis Üyeleri Alparslan Albay, Yılmaz Doğan, Server Munis, Birim Müdürlerinden Yusuf Emeksiz, Selami Ün ile proje uzmanları Çağlar Akdağoğlu ve Tuğçe Karakan Duran ile birlikte katıldı.

Karayahıt
 
2009 yılında Fransa, İtalya, İngiltere, İspanya ve Belçika tarafından kurulan ve 15 ülkeden 39 Destinasyonun üye olduğu Avrupa Tarihi Termal Şehirler Birliği’ne Pamukkale Belediyesi, bu yılın başında üye olarak bir ilki gerçekleştirmiş oldu.
 
Gürlesin, "UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer alan Pamukkale’nin komşu mahallesi olan Karahayıt, termal sağlık konusunda büyük önem arz etmektedir. Burada bulunan şifalı suların bir çok hastalığa iyi geldiği bilinir. Karayahıt her zaman şifa arayanların ortak noktalarından birisidir. Pamukkale sınırları içerisinde 2 bin yıl öncesine ait kalıntılar vardır. En az 19. Yüzyıldan kalma termal tarihi kent, termal su kaynakları yönetim sistemi, kültür ve sanat aktiviteleri ve geniş bir yelpazede konaklama imkânı da sunar. Herkesi Denizli, Pamukkale ve Karahayıt’ı mutlaka görmeye davet ediyorum." ifadelerini kullandı.
Kaynak : Haber Merkezi (Editör - Tuğçe GÜREL)
https://www.pamukkale.bel.tr/
http://www.dto.org.tr/
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

http://www.denizlieczaciodasi.org.tr/nobetci-eczaneler
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat