PAÜ'lü Akademisyenlerden Müthiş Bir Haber

İlçe Haberleri 6 Aralık 2018 16:05
Videoyu Aç PAÜ'lü Akademisyenlerden Müthiş Bir Haber
A
a

PAÜ Kimya Mühendisliği ve Biyomedikal Mühendisliğinden iki öğretim üyesi kalp krizi riskini önceden belirleyecek yerli ve milli biyosensör geliştirdi.

http://www.denizli.bel.tr/
Dünya Sağlık Örgütünce (WHO) yayımlanan rapora göre ölüm oranının en yüksek olduğu hastalıkların başında gelen kalp rahatsızlıklarına bağlı oluşan kalp krizi artık anlık olarak belirlenebilecek.

Çok Ses Getirecek

PAÜ Kimya Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Necip Atar ve İskenderun Teknik Üniversitesi Biyomedikal Mühendisliği Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Lütfi Yola, 9 ay devam eden başarılı bir çalışmanın neticesinde kalp krizi riskini önceden belirleyebilecek biyosensör hazırladı. Bilhassa tıp alanında büyük ilgi görmesi beklenen çalışma sonucunda elde edilen sonuçlar alanında saygın dergilerden biri olan, 8.173 etki faktörüne sahip Biosensors and Bioelectronics dergisinde de yayımlandı.

Geliştirilen elektrokimyasal biyosensör, kalp kasında gerçekleşen hasarlar sonrasında kan dolaşımına salınan ve kalp krizini tetikleyecek troponin değerlerini anlık ve yüksek seçicilik ile belirleyecek. Bu şekilde zaman içinde oluşabilecek riskler en aza indirgenip, kalp krizi riskleri önceden belirlenecek.
 
Kaynak : Haber Merkezi (EDİTÖR - Mehmet GÖRGÜNOĞLU)
https://www.pamukkale.bel.tr/
http://www.dto.org.tr/
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

http://www.denizlieczaciodasi.org.tr/nobetci-eczaneler
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat