O Gezegende Yaşam Kanıtı Bulundu

Teknoloji 5 Temmuz 2018 22:07
Videoyu Aç O Gezegende Yaşam Kanıtı Bulundu
A
a

Satürn'ün uydularından bir tanesi olan Enceladus'un yüzeyinde karbon bakımından zengin organik moleküllerin olduğu dile getirildi.

http://www.denizli.bel.tr/
Satürn'ün uydularından bir tanesi olan Enceladus'un yüzeyinde karbon bakımından zengin organik moleküllerin olduğu dile getirildi.

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesinin (NASA) Satürn keşif aracı Cassini'nin toplamış olduğu verilere göre, Satürn'ün uydularından buz ile kaplı Enceladus'un yüzeyinde çatlaklardan kompleks karbon bazlı moleküllerin sızmış olduğu tespit edildi.

Dünya Dışındaki En İyi Yer

Güneybatı Araştırma Enstitüsünden (SwRI) bilim adamı ve araştırma biriminden Christopher Glein, karbon bakımından zengin organik moleküllerin keşfedildiği Enceladus'un, Dünya dışında hayat için en iyi yer olduğu anlamına geldiğini söyledi.
Bununla beraber bilim adamları, yapılmış  olan bu keşfin Enceladus'ta yaşamın olduğu anlamına da gelmediğini ama uydunun yaşam için gerekli olan şartlara sahip olduğu anlamına gelebileceğinin altını çizdi.

Nature Dergisinde Yayınlandı

Yapılmış olan bu araştırmanın neticeleri  "Nature" dergisinde yayınlandı. Araştırmadan çıkan sonuçların pek çok bilim insanında heyecan yarattığı ifade edildi.

Cassini uzay aracının, 2005 senesinde Satürn'ün çevresinde dönmüş olan Enceladus'un buzlu yüzeyinden sızıntı yapan sıcak su kaynaklarını tespit etmesinden bu güne bilim adamları, Enceladus'un dışarıdan gelen organizmalar için potansiyel bir ev sahibi olup olamayacağı ile alakalı araştırmalarına devam ediyorlar.
 
Kaynak : Haber Merkezi (EDİTÖR - Mehmet GÖRGÜNOĞLU)
https://www.pamukkale.bel.tr/
http://www.dto.org.tr/
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

http://www.denizlieczaciodasi.org.tr/nobetci-eczaneler
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat