Ahmet AYKOL

TEFERRUATLA UĞRAŞMAYIZ!..

A
a
http://www.denizli.bel.tr/
TEFERRUATLA UĞRAŞMAYIZ!..
 
Her yokuşun bir inişi, her gecenin bir sabahı vardır muhakkak. Olayları tersinden okursak karşılaştığımız her felaket bizleri bir sonraki felakete karşı daha dirençli kılar. Olayları değerlendirirken elbette zaman, mekan, şartlar, kültürel durum gibi birçok kıstasımız vardır. Biz bunlara tarih diyeceksek mazide yaşananlardan gerekli dersleri çıkarmalıyız. Genel anlamda bu konuda pek de başarılı olmadığımızı düşünenlerdenim. Ancak son yaşadığımız olaylar bazılarından gerekli dersleri kısmen de olsa millet olarak aldığımızı gösteriyor ki bu da sevindirici bir gelişme. O kara gecenin ardından, 15 Temmuz FETÖ terör örgütünün darbe girişiminin ardından sevindirici gelişmeler yaşıyoruz…
 
Öncelikle 1960 ve 1980 Askeri darbelerinden, yaşadığımız sayısız muhtıralardan millet olarak gerekli dersleri çıkarmışız gibi görünüyor. Siyasetçisinden sokaktaki sıradan vatandaşına, bürokratından iş adamına Türk Milleti Demokrasi ve Cumhuriyetten yana net olarak tavır aldı ki bu oldukça sevindirici. Bütün siyasi parti liderlerinin ülke menfaatlerini ön plana çıkaran tavır ve davranışları geleceğimiz adına gerçekten umut verici. Demokrasi Nöbetlerinin finali niteliğini taşıyan İstanbul Yenikapı Mitingini iktidar ve muhalefetin birlikte düzenleyecek olması, kendi taraftarlarını yalnızca Türk Bayrağı ile alana davet etmeleri ise yıllarca örnek gösterilecek bir tavır diye düşünüyorum. Temennim o dur ki uzun süredir çeşitli kutuplara ayrılmış ya da ayrıştırılmış Türk Milletinin 15 Temmuz felaketiyle bu ayrılıkları minimize etmesi. Dosta-Düşmana Türk Milletinin Çanakkale’yi, Sakarya’yı nasıl kazandığını, Kurtuluş Savaşı Ruhu’nun hala bu millettin içinde var olduğunu göstermesi.
 
1980’de demokrasi rafa kaldırılınca başına neler geldiğini gören bir neslin hala hayatta ve etkili ve yetkili yerlerde olması, tecrübelerini yeni nesle aktarması ileride çok konuşulacaktır diye düşünüyorum. Sağcısıyla-solcusuyla 12 Eylül’de neler yaşadıklarını belli ki unutmamışlar. Büyük bir çoğunluğu o tarihte yaptıkları hataları tekrarlamak yerine 15 Temmuz’da bulundukları her ortamda demokrasi ve cumhuriyete sahip çıkmayı bir görev addettiler. Evde, sokakta, TBMM’nde, Köprü’de, yolda… “Demokrasiden Asla Vazgeçmeyeceklerini” net olarak gösterdiler.
 
Şimdi yaraları sarma zamanı. Suçlular tespit edilip mutlaka gerekli cezaları almalılar. Ancak bu yapılırken ince eleyip sık dokunmalı. Ergenekon’da olduğu gibi Türk tarihinin, Türk Milletinin milli ve manevi değerlerinin itibarsızlaştırılmasına, örselenmesine izin verilmemeli. Hele ki tavrını demokrasi ve cumhuriyetten yana koyan Türk Ordusuna, Türk Polisine linç kampanyasına dönüşmesine asla izin verilmemeli. Yaşadığımız coğrafya buna müsait değil. İçeride ve dışarıda devlet olarak hastalanmamız için bekleyen leş kargalarının iştahını kabartacak şeylerden sakınmalıyız kısaca. Devletimizin imkanları geniş. Bu terör örgütüyle kimin ilişkisi varsa bunu tespit edecek bilgi birikiminin olduğunu düşünüyorum. Eksiklikler varsa giderilmeli, suiistimaller varsa engel olunmalı, devletimizin ekmeğini yiyip yıkma ya da zafiyete uğratma gibi hayaller kuranların hevesleri kursaklarına gömülmeli. Bütün bunları yaparken de mutlaka aklı selim davranılmalı. Kısaca çürük elmalar mutlaka ve mutlaka ayıklanmalı ancak kasadaki bir çürük elmayı alıp kasayı kurtarmak yerine kasadaki bütün elmaları çürük ilan edip atmanın kimseye bir fayda getirmeyeceği de aşikar.
 
Zaman; bir, iri ve diri olma zamanı. Zaman; dosta-düşmana Türk Milletinin diğerlerinden farkını gösterme zamanı. Zaman; “Mevzu bahis vatansa gerisi teferruattır. Teferruatla uğraşmayız” diye haykırma zamanı.
 
Ahmet AYKOL
TÜRKAV Denizli Şube Başk.
 
http://www.dto.org.tr/
www.akishaber.com.tr
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
http://www.denizlieczaciodasi.org.tr/nobetci-eczaneler
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat