Nereye Gidiyoruz...

A
a
http://www.denizli.bel.tr/
Bunu yazmaktan ve anlatmaktan bıkmayacağım.Hiç olmaz ise tarihe bir not olarak kalır.
*
  Ülkeler ,ilerleyen zaman zarfında ve gelişen yeni dünya düzeninde savunma-saldırı kuvetlerini geliştirmedikçe ,bu düzende başarılı olamayacak ve esir düşecektir...Peki savunma-saldırı kuvvetlerimiz nasıl gelişir ? Lakin bu soruyu cevaplamadan önce, nasıl ve ne şekilde oluştuğunu açıklamak ve irdelemek gerek diye düşünüyorum.Zaten yazımdaki asıl bahis konumda bu olacaktır.

  Bir ülkenin savunma-saldırı kuvvetleri bilinen gibi sadece silahsal güç,teknolojik gelişim,ekonomik kalkınmadan ibaret değildir ! Ülke içi insan kalitesini artırmadıkça tüm bu saydığımız özellikler zayıf ve eksik kalacaktır.Ülke içi insan kalitesinin artması için de elzem suretle eğitim ve adalet terimlerini sık sık kullanmalı ve iyi nakşetmelisinizdir ! Çünkü bu terimler etrafında oluşacak toplum, farklı görüşler umursanmaksızın ortak hedefte birleşecek ve ülkesine katkı sağlayacaktır.Bu temeller atılmadan oluşturulan toplumlarda her zaman çatışma ortamı ve hedeften kolayca uzaklaşabilme özelliği vardır.Bunun da beraberinde getireceği tek şey kaostur ! Dünya görüşü ne olursa olsun,temel ahlaki ilkelerde anlaşabilen ve yaşadığı topraklar üzerine tohum ekme derdinde olan  kimseler, zalimle topyekün dövüşmedikçe her zaman kaosa açıktır !

 Tarihe bakarsanız, iç savaşa sürüklenen ve ülkesi  operasyona maruz kalan bütün devletlerde belirgin bir  kaos ortamı vardır.Adalet olgusu zayıf bütün ülkelerin ortak bir özelliği vardır. Ve hatta işgalin başlangıç hamlesi olacak olan anahtar cümleler bile bellidir. Sadece bir zümrenin zenginleşmesi ve yaygın adaletsizlik...Sosyo-ekonomik zemin de, bu mekanizmanın tetiğini çekip harekete geçirecektir.Etnik ve dini ayrımı büyüterek,meşru mücadele ortamını yok etmek, ülkenin hukuk ve adalet sisteminden, mahkemelerinden ve hatta en mühimi diğer insanların vicdanından umudu kesmektir.Sonrası biriken öfkeyle birlikte sonunda  kontrol edilemez bir hale gelecek çok güçlü bir patlayıcıdır.
O yüzden tek hedef birliktelik,daha doğrusu erdemli birliktelik olmalıdır !

   Ülke içi siyaseti önü alınamayacak kavgalara dönüştürmek,bu topraklar üzerinde planları olan kimselerle birlikte bir kazma vurmaktır. Prof.Dr. Nadim Macit bir konuşmasında şu sözleri sarfetmişti. 'Siyaseti iman yaparsanız,gündelik siyasi nedenlerle sizden olan insan mümin olur,sizden olmayan ise kafir olur.Türkiye'de en büyük sıkıntı budur.' Ülke içi siyaseti bizden ve hain sıfatlarına indirgediğimizde hiç bir şey kazanmıyor,aksine bu topraklara hep birlikte ihanet etmiş oluyoruz.Çözüm değil,kaos yaratıyoruz.
Ya birlikte yaşayacak,ya birlikte öleceğiz.

Nereye gidiyoruz ? demiştim...
Nereye gittiğimiz bilinmez ,fakat gitmemiz gereken yol bellidir.
Erdemin yoluna,erdemlilerin yoluna...
Selametle.
 
https://www.pamukkale.bel.tr/
http://www.dto.org.tr/
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
http://www.denizlieczaciodasi.org.tr/nobetci-eczaneler
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat
https://akishaber.com.tr/