Ahmet AYKOL

NE OLACAK ŞİMDİ?..

A
a
http://www.denizli.bel.tr/
NE OLACAK ŞİMDİ?.. Malumunuz gündem Rusya…

Rahat durmayan “AYI” ayılığını gösterip zayıf düştüğünü zannettiği ebedi rakibi “BOZKURT”a bir kez daha saldırma cüretini gösterdi. Tarih tekerrürden ibaretmiş. Kum saati işleyecek, zamanı geldiğinde AYI inine dönecektir. Çünkü kurdun boynu kendi işini kendi gördüğünden kalındır… Gelelim biz günümüze… Rusya, ülkemize doğrudan bir askeri saldırıda bulunamaz. Kağıt üzerinde bizden çok daha güçlü gibi görünse de NATO üyesi, bunca yıllık devlet geleneğine sahip, dahası savaş meydanlarında yüzyıllardır karşı karşıya bulunduğu Türkiye’ye askeri bir müdahalede bulunmak Moskova’nın son seçeneğidir.
Olay çok sıcak olmasına rağmen Rusların askeri ilişkileri kesmesi, donanmasında yer alan en büyük savaş gemilerinden birini Lazkiye açıklarına konuşlandırması, Suriye'ye S-400 hava savunma sistemleri gönderme kararı ve vatandaşlarına “Türkiye'ye gitmeyin” çağrısında bulunması bunun net göstergeleridir. Putin, Dışişleri Bakanı Lavrov’un ve Rus hükümetinin sert açıklamaları yalnızca diplomatik hamlelerden ibarettir. Bu alanda asıl kozları ise IŞİD’in, Türkiye ile petrol ticareti yaptığı ve Türkiye'nin IŞİD’e destek verdiğini iddiaları olacak gibi görünüyor. Bunun alt yapısını uzun süredir oluşturmaya çalışan Rusların hedefi ülkemizi dünya kamuoyunda zor duruma düşürmek. Ülkemizi; İnsanlık suçu, savaş suçu ve uluslararası teröre destek gibi suçlamalarla karşı karşıya bırakıp Türkiye'nin başta BM olmak üzere uluslararası arenada köşeye sıkışmasını sağlamak. Türk devletinin İslamlaştığı iddialarıyla da AB’den destek almaya çalışacak gibi görünüyor. Neredeyse sokaktaki hemen her vatandaşın dilindeki doğalgaz bağımlılığımız da Rusların şimdilik kaydıyla da olsa zor kullanacağı kozlardandır.
Ülkemiz kullandığı doğalgazın %55’ini, petrolün %35’ini Rusya’dan sağlamaktadır. Elektrik santrallerinin bile birçoğunu doğalgaz ile çalıştırmaktadır. Bu da bizi sanayiden aydınlatmaya, ısınmaya kadar Ruslara bağımlı hale getirmektedir. Ancak doğalgaz ve petrol ihtiyacımızı karşılayacak Türk devletlerinin olduğu gerçeğini de göz ardı edemez. Bu konudaki en önemli meselelerden birisi de Mersin-Akkuyu’da inşa edilmekte olan ülkemizin ilk nükleer enerji santralinin geleceğidir.
Henüz konu ile ilgili bir olumsuzluk görülmese de aramızdaki gerginlik sürdüğü müddetçe bu projenin de geleceği tehdit altındadır. Benzer bir durum Karadeniz-Türkiye-Avrupa geçişli Türk Akımı Doğalgaz Boru Hattı Projesi için de geçerlidir. Görünen o ki Türkiye, Ruslar için oldukça karlı bir pazar. Rusların bu pazardan vazgeçebileceklerini düşünmüyorum. Ancak Rusların diplomatik anlamda boş durmayacakları da aşikar. IŞİD’e yardım, Türk Devletinin İslamlaşması ve turizm için güvenli olmayan ülke iddiaları Rus stratejisinin temelleri gibi görünüyor. Ne yapacağımız ise tarihin sayfalarında gizli. Günü okuyup, geleceği iyi planlayıp, dünden ders alırsak tarih tekerrür edecektir. Aksi bir durum tarihin akışını değiştirir ki bu eşyanın tabiatına aykırıdır. Temennim o dur ki Ayı inine dönsün nefesinin yettiği her yer Bozkurt’un olsun… Ahmet AYKOL TÜRKAV Denizli Şube Başk.
http://www.dto.org.tr/
www.akishaber.com.tr
1000
icon
Aydın 29 Aralık 2015 11:28

Milli menfeatlerin siyaseti olmaz, olmamalıdır diye düşünüyorum.

0 0 Cevap Yaz
Nmusret Alperen (Dr) 15 Aralık 2015 16:16

Belirttiğiniz gibi Rusların Işid kozunu oynayacağı belli. Ancak, bizim siyasetçilerimizin de şu veya bu şekilde onların eline koz verecek davranışlardan ve düşüncelerden kaçınması gerek. Hem de öyle bir kaçınmalıdır ki, siyasetçilerimizin birinci dereceden akrabaları uluslararası ticarete kesin olarak girişmemelidir. En küçük bir yanlışlık, hata yahut ihmalkarlık kendisinden kat be kat sıkıntılara yol açar. Saygılarımla.

0 0 Cevap Yaz
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
http://www.denizlieczaciodasi.org.tr/nobetci-eczaneler
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat