Millet İttifakı Kimlerden Oluşur?

A
a
http://www.denizli.bel.tr/
Türkiye’de 24 Haziran Pazar günü gerçekleşecek olan ve son zamanlarda sürekli gündemde olan cumhurbaşkanlığı ve milletvekili genel seçimlerinde Cumhur ittifakı kurulduktan sonra muhalefet cephesinin de karşı bir ittifak kuracağı konuşulmaktaydı. CHP, İyi Parti, Saadet Partisi ve DP partilerinin milletvekili genel seçiminde birlikte hareket etme kararından sonra kurulan ittifakın adı da Millet İttifakı olarak açıklandı.

24 Haziran 2018’de gerçekleştirilecek olan seçimlere 50 gün kalmışken 4 parti birlikte hareket etme kararını açıkladı ve ittifak oluşturdu. İttifak içinde ise Cumhuriyet Halk Partisi, İYİ Parti, Saadet Partisi ve Demokrat Parti yer almakta. CHP grup başkan vekili bir televizyon programında yaptığı açıklamada ittifakın yeni isminin Millet İttifakı olduğunu açıkladı. Özellikle parlamenter sistem vurgusu yapmakta olan ittifak protokol metni CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, SP Genel Başkanı Temel Karamollaoğulları ve DP Genel Başkanı Gültekin Uysal tarafından imzalanarak kabul edildi.

Protokol imzalandıktan sonra 4 partinin genel başkanı yardımcılarının bulunduğu bir heyet ile YSK’ya teslim edilerek kabul edildi. İttifakı oluşturan parti liderlerinin ortak olarak aldıkları ortak seçim bildirisi de protokolün imzalanmasından sonra yayınlandı. CHP, İYİ Parti ve SP’nin kendileri kurumsal olarak yer alacakları bu ittifakta DP ise seçime İYİ Parti listesinden katılacak. Kulislerde ise SP’nin ittifakta kurumsal kimliği ile yer almasına rağmen partiden bazı isimlerin CHP ve İYİ Parti listelerinden aday olarak gireceği konuşulmakta.

Millet İttifakı’nın oluşturduğu ve yayınladığı bildiride genel olarak demokrasi ve parlamenter sisteme yönelik mesajlar verilmekte. Bununla birlikte Cumhur İttifakı da 24 Haziran 2018’de gerçekleşecek Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili genel seçimleri için hazırlıklarına devam etmekte. Cumhur İttifakı ise bir süre önce AKP ve MHP partilerinin seçimlere birlikte katılma kararı ile kurulmuştu. MHP, cumhurbaşkanlığı seçiminde kendi adayını göstermeyip AKP’nin adayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı desteklerken, Millet İttifakı partileri ise kendi adaylarını gösterdi. Millet İttifakı adayları ise sırası ile Muharrem İnce, Meral Akşener ve Temel Karamollaoğlu olarak belirlendi.

 
https://www.pamukkale.bel.tr/
http://www.dto.org.tr/
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
http://www.denizlieczaciodasi.org.tr/nobetci-eczaneler
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat