İsmail TÜRK

İsmail Türk'ten özür dilensin

MHP'nin Adana Vatan mitinginde genç bir ülkücü grubun Habererk internet sitesinin sahibi İsmail Türk'e saldırması 'yaşlı' ülkücüleri kızdırdı. 'Yaşlı' ülkücüler genç ülkücülere kazan kaldırırken İsmail Türk'ten özür dilenmesi gerektiği bildirildi.

A
a
http://www.denizli.bel.tr/

smail Türk ülkücü camianın oldukça yakından tanıdığı isimlerden biri. Ömrünün 11 yılını MHP ve ülkücü kuruluşlar davasından cezaevinde geçirmiş ve hayatının her anında da bu harekete hizmet etmiş bir isim olan İsmail Türk MHP'nin Adana Vatan mitinginde saldırıya uğradı. Bir grup 'genç' ülkücünün saldırısına uğrayan İsmail Türk polisin müdahalesi ile saldırganların elinden kurtarıldı.

İsmail Türk'e yapılan bu saldırı 'yaşlı' ülkücülerin büyük tepkisini çekti. Ülkücü camianın tanıdığı birçok isim İsmail Türk'e Adana mitinginde yapılan bu saldırıyı kınarken “İsmail Türk'ten özür dilensin” mesajları verildi.

İsmail Türk'e yapılan saldırıya ülkücü camianın her kesiminden oldukça sert tepkiler geldi. Habererk sitesi için yazan Mehmet Saral, ülkücülerin yaşadığı zor yılları anlattığı yazısında “Adana’da mitingde 30-40 kişiye, ömrünün 11 yılını cezaevinde geçirmiş,55 yaşında bir ülkücü olan İsmail Türk’e saldırı emri vermekte nereden çıktı? 30-40 kişinin bir ülkücüye saldırması delikanlılığa sığar mı? Bu nasıl bir racon? Nerede kaldı mertlik?” ifadeleri ile İsmail Türk'e yapılan saldırıyla ilgili çok sert ifadeler kullandı.

MÜMTAZ'ER TÜRKÖNE DE İSMAİL TÜRK'Ü YAZDI

Zaman yazarı Mümtaz'er Türköne'nin bugünkü yazısı MHP'nin Cumartesi günü düzenlenen Adana mitinginde 'genç' ülkücülerin saldırısına uğrayan İsmail Türk ile ilgiliydi. “Gençlik yıllarını cezaevinde tüketmiş, çile çekmiş bir adam. Fikirlerimiz uyuşmasa da benim dostum” diyerek tanıttığı İsmail Türk'ün uğradığı saldırıyı değerlendiren Mümtaz'er Türköne şu ifadelerini kullandı:

“Haberi duyunca canım çok sıkıldı. Polis onu, saldıranların elinden zor almış. Saldıran kim, saldırıya uğrayan kim? İsmail Türk, ağır ameliyatlar geçirmiş, sağlık problemleri olan bir adam. 50 tane genç, 60 yaşına merdiven dayamış adama çullanıyor. Ülkücülük bir yana delikanlılık da ölmüş. Yaşlı bir Kurt tek başına çakallarla baş başa. Korkum başka. Kavga-dövüş işlerine artık yaşımız müsait değil; bu yaştan sonra dayak yemeyi hazmetmek de zor. Geriye tek çare kalıyor. Ne diyelim: Allah gençleri, o ihtimalden korusun.

Devlet Bahçeli’nin ve Şefkat Çetin’in bu saldırının hesabını vermesi lazım. Onlardan doğrudan bir talimat geldiğini sanmıyorum. Tersine gençlerin verilen emirlere-talimatlara uymaması bu çirkin saldırıya yol açmış olmalı. Bu durumda teşkilat disiplininin işletilmesi ve hesap sorulması lazım. Failler bulunacak ve İsmail Türk’ten okkalı bir özür dilenecek. Yoksa?”

BİR TEPKİ DE MÜSAVAT DERVİŞOĞLU'NDAN

İsmail Türk'e yönelik Adana mitinginde düzenlenen saldırıya bir tepki de eski Ülkü Ocakları Genel Başkanı Müsavat Dervişoğlu'ndan geldi. İşte Müsavat Dervişoğlu'nun İsmail Türk'e düzenlenen saldırı ile ilgili söyledikleri:

"İsmail Türk'ün yazdıklarının ve yaptıklarının büyük bir kısmını asla tasvip etmem. 
 
Hatta zaman zaman kendisini kuşatan hırs ve öfkeden ötürü denge ve üslubu yitirdiğine, rakip saydıklarına karşı da kontrolü kaybettiğine şahit olmuşumdur. 
 
Açıp bakın sitesine, orada aleyhine en çok yazı yazılan ve yapılan yorumlarla en ağır hakaretlere muhatap olan insanlardan biriyim. 
 
Hiç kızmadım mı İsmail'e? Kızdım tabii ki! 
 
Mahkemelik bile oldum!..
 
Ama bir kere bile aklımdan müşterek güç kaynağından yararlanıp cebri fiilde bulunmak geçmedi. 
 
Dönemin şartlarına bakıp, çıktığımız yolculuğun doğal bir sonucu olarak telakki ettik yaşananları, önce sineye çektik sonra da helalleştik. 
 
Bunun örnekleri çoktur hayatımızda. 
 
Birbirleriyle yıllarca konuşmayan insanların musalla taşında helalleşirken nasıl hıçkırıklara boğulduğuna defalarca şahit olmuşuzdur.
 
Biz evliya değiliz ama ülkücüyüz!..
 
"Ülkücünün öfkesi yirmidört saati, kini de kırksekiz saati aşmamalıdır" diyen bir lidere ve sabır ve metabet abidesi teşkilat ustalarına sahipken, kendimize has bir hukukun bulunduğunu da akıldan uzak tutmamalıyız.
 
Söyleyeceklerim kimileri tarafından yadırganabilir ama bazı insanlar vardır ki, kendilerine tanınan kredi sınırsızdır. Çünkü onlar mallarını değil hayatlarını ipotek vermiştir bu harekete.
 
Dolayısı ile kızabilir, tepki gösterebilir, tel'in edebilirsiniz fakat maksadı aşamazsınız.
 
Mustafa, Fikri, Ali Bülent, Cevdet, Ahmet, Selçuk, Halil ve binlerce şehit ülküdaşımız keşke yaşasaydı da bugün bize ne söylemek istiyorlarsa onu söyleselerdi.
 
Mücadele geçmişiyle övündüğünüz ülküdaşlarınıza bakarken ve onlarla ilgili karar verirken biraz da bunu düşünün!.."

İşte Habererk sitesi yazarlarının İsmail Türk'e yapılan saldırıya yönelik tepkisi:

İrfan Sönmez: "Geçmişte ülkücülük sadece bir dünya görüşü değil, bir ahlak biçimiydi. Zamanla salt bir düşünce biçimine dönüştü. Eski ülkücüler cihat meydanlarının pehlivanıydılar. Vatan mücadelesinde  kendilerini ispat etmişlerdi. Şimdinin kimi ülkücüleri büyüklerine saldırarak kişilik yapmaya çalışıyorlar. Onca emek ve gayretle hazırlanan bir miting üç tane provokatör yüzünden hedefinden saptırılmış, amacı dışında takdim edilmesine yol açmıştır. Bunu yapanların MHP ye faydası olduğu söylenebilir mi?"

İbrahim Dilmaç: "İsmail Türk’e saldıran o gençlerin büyük çoğunluğunun İsmail Türk’ü tanımadıklarını düşünüyorum. Ancak tanısalardı da durum çok fazla değişmeyecekti. Bir kere o hiyerarşinin içinde yer alıyorsanız verilen emri sorgulamadan uymak zorundasınız. Onlar başkanlarının emrine itaat etmişlerdir. Birebir o gençlerin her biri ile normal bir ortamda konuşsak yaptıklarının çok yanlış olduğunu onlarda söyleyeceklerdir."

Mehmet Fatih Doğrucan: "Kongre dönemi Ülkücü Hareketin muhalif kanadının medyası olarak Genel Merkez karşısında bulunmuş olmasından dolayı mı bugün İsmail Türk’ü DARP etmeye kalktınız. 12 Eylül’den bu yana Ülkücü kimliği ile övünen ve bir çoğunuzdan zerre kadar haz etmediği halde Mitingin haberini yapmak ve vuslat duygusu ile hareket ederek partisinin organizasyonuna katılan İsmail Türk’ü darp etmeye kalktınız. Neyse olay Polise intikal etse de yapmış büyüklüğünü şikayetçi olmamış. Hatta mitingi kare kare göstererek haber sütunlarına da taşımış... O geleneksel hale gelmiş koyu takım elbiseli çakma badigardımsıların tatmin olmak için ÜLKÜCÜ kimliği ve şemsiyesi ile hareket etmesini yadırgıyorum açıkçası...

Ege Üniversitesi Ülkücülerinin bir avuç olarak okuma haklarını zorlukla koruduğu, Dil-Tarih Coğrafya Fakültesi Ülkücülerinin baskıya rağmen ülkücü kimliğinden vazgeçmediği fedakarlık ortamında ÜLKÜCÜYE karşı yapılan bu enfur saldırıyı da kınıyorum..."

PEKİ, İSMAİL TÜRK YAŞANANLARA NE DEDİ?

Ve MHP'nin Adana mitinginde saldırıya uğrayan İsmail Türk de yaşadıklarını anlattı. İsmail Türk Habererk sitesinde yazdığı yazıda esprili bir dil kullanarak adeta kendisine saldıran 'genç' ülkücülere ders verdi. İşte saldırıya uğrayan İsmail Türk'ün yazısından bir bölüm:

“Yaşları genç olan bu çocuklar da ömrünün 11 senesini MHP ve ülkücü kuruluşlar davasından cezaevinde geçirmiş ve hayatının her anında bu harekete hizmet etmiş bir ağabeyleri ile tanışmanın verdiği heyecanla koşarak gelip, boynuma sarılmak istemişler!

Bildiğiniz gibi değil, ziyadesiyle mahcubum!.. Meğer ne kadar art niyetliymişim!..

Öyle ya, bu kadar kalabalık sayıda ülkücü bana saldırmak niyeti taşımış olsaydı, benim oradan sağ çıkamamam, onu da geçtim bütün kemiklerimin kırılması gerekmez miydi!?

Hem zaten neden bana saldırmak istesinler ki!? Sayın Genel Başkan ülkücüleri kavgadan-dövüşten uzak tutmak için, AKP’lilerin ve hatta BDP’lilerin ağza alınmayacak hakaretlerine sırf ülkücü gençler kavgadan uzak dursun diye tahammül etmiyor muydu!?....

....MHP’nin kurumsal kimliğini ve MHP Genel Başkanını hakaretleri ile kum torbasına çeviren yüzlercesi elini kolunu sallayarak gezerken, partisine destek vermek için miting meydanına gelen benim gibi birine ne diyerek saldırabilirlerdi ki!?

Diyelim ki, her şeye rağmen bana saldırmak istediler. Ülkü Ocakları gibi bir kurum, bunu neden MHP’nin mitinginde yapsın ki? Ve neden bunca zaman beklesin? Öyle ya, Genel Merkeze çok uzun yıllardır muhalefet ediyordum. Böyle bir şey söz konusu olsa şimdiye kadar bunu yüzlerce kez yapmaları gerekirdi. Ülkü Ocaklarını yönetenler bu kadar aciz ve bu kadar korkak mı? 
 
Ne kadar da art niyetliymişim meğer!
 
Çok mahcubum, çoooook...”

http://www.dto.org.tr/
www.akishaber.com.tr
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
http://www.denizlieczaciodasi.org.tr/nobetci-eczaneler
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat