Furkan Alacahan

Bir Kadın Lider Anatomisi: Meral Akşener

A
a
http://www.denizli.bel.tr/
Temmuz 1956 tarihinde İzmit, Gündoğdu bölgesinde dünyaya gelen Meral Akşener, lise öğrenimini 1974 yılında Bursa Kız Öğretmen Lisesini bitirerek tamamlamıştır. İstanbul Üniversitesi Tarih bölümünden 1979 yılında mezun olan Akşener, 3 yıl süre ile öğretmenlik mesleğini sürdürmüş ve ardından Yıldız Teknik Üniversitesi Mühendislik Fakültesinde araştırma görevlisi olarak kariyerine devam etmiştir. Bu dönem içerisinde Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü bünyesinde yüksek lisans ve doktora çalışmalarını tamamlayan Meral Akşener, 1980 yılında Makine Mühendisi Tuncer Akşener ile hayatını birleştirmiştir. Siyasi hayatında Doğru Yol Partisi bünyesinde başlangıç yapan Akşener 1994 yılında gerçekleştirilen yerel seçimlerde Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkan Adayı olsa da seçimi kazanamamıştır. 1995 yılı itibariyle aynı partinin Kadın Kolları Başkanlığını üstlenmesiyle birlikte bu sene içerisinde gerçekleştirilen milletvekili seçimleri sonrasında meclise girmeye hak kazanmıştır.

Refah Partisi ve Doğru Yol Partisi tarafından oluşturulan koalisyon hükümetinde Kasım 1996 tarihi itibariyle İçişleri Bakanlığı görevini üstlenen Akşener, bu anlamda da bir ilki gerçekleştirerek Cumhuriyet tarihimizin ilk kadın İçişleri Bakanı olmuştur. 28 Şubat Süreci sonrasında 54.hükümetin görevinin sona ermesi ile birlikte bakanlık görevi sona eren siyasetçi, 1999 yılında yapılan seçim sonrasında Doğru Yol Partisi bünyesinde tekrar milletvekili olmuştur. Temmuz 2001 döneminde partisinden ayrılan ve Abdullah Gül ile Recep Tayyip Erdoğan tarafından oluşturulan yenilikçi kanat hareketine katılan Akşener, Adalet ve Kalkınma Partisinin kuruluş sürecinde bulunsa da daha sonra bu oluşumdan ayrılarak Kasım 2001 döneminde Milliyetçi Hareket Partisi çatısı altında siyasi yaşamını devam ettirmiştir.

2007 yılında yapılan genel seçimler ile birlikte MHP İstanbul milletvekili olarak mecliste yer alan Akşener, Ağustos 2007 döneminde Meclis başkanvekilliği görevini de yürütmüştür. 2011 yılında ve Haziran 2015 döneminde de MHP milletvekilliği görevlerini yürüten Akşener, Kasım 2015 döneminde yapılan seçimler için aday gösterilmemesi ile birlikte devam eden süreç sonrasında partisinden ayrılarak Ekim 2017 döneminde İyi Partinin kurulmasına öncülük etmiş ve parti kurultayında Genel Başkanlığa seçilmiştir.
https://www.pamukkale.bel.tr/
http://www.dto.org.tr/
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
http://www.denizlieczaciodasi.org.tr/nobetci-eczaneler
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat