Bir Benzeri Daha Yok

Ege - Denizli 27 Temmuz 2018 23:25
Videoyu Aç Bir Benzeri Daha Yok
A
a

21. yüzyılın en uzun tam ay tutulması 20.15 civarlarında başladı. Tutulmanın en iyi göründüğü yerlerden biri de Denizli idi.

http://www.denizli.bel.tr/
Birkaç gündür konuşulan tam ay tutulması diğer adı ile kanlı ay tutulması başladı. 20.15 gibi başlayan tutulma izleyenlere ya da izleme fırsatı yakalayanlara görsel bir şölen yaşatıyor. Tam ay tutulmasının saat 02.20’ye kadar süreceği ifade edilmişti.

Denizlili vatandaşlardan bu görsel şöleni kaçırmak istemeyenler yüksek yerlere çıktılar. Kimileri ise o anları ölümsüzleştirmek için fotoğraf makinelerine sarıldı. Nadir güzellikteki bu doğa olayı izleyenlere güzel anlar yaşattı. Ama bu görsel şölenden her yerde yararlanılamadı. Bazı yerlerin konumu ve havanın kapalı olması tutulmayı izlettiremedi.

Tam Ay Tutulması Nedir?

Kanlı Ay Tutulması ismi ile de bilinen Tam Tutulma olayı, Ay, Dünya etrafında bir tam turunu ortalama 27 günde tamamlar  ve 29.5 günde döngüsünü bitirir. Kanlı Ay Tutulması yalnızca Ay'ın Dolunay evresinde ve Ay Tutulması sırasında oluşur. Bu esnada Dünya'da Güneş'in yeni doğduğu ve yeni battığı yerlerdeki Güneş ışıkları Ay'ın yüzeyine erişmektedir.

21. Yy’ın en uzun kanlı Ay tutulması 27 Temmuz 2018 tarihinde gerçekleşiyor.  Ortalama 4 saat sürecek olan tutulma olayı, bu yy.da yaşanacak en uzun süren Ay Tutulması olarak da tarihe geçmiş durumda. Türkiye saati ile 20.15 gibi başlayan  tutulma, 02.20'ye kadar devam edecek.
 
 
Kaynak : Haber Merkezi (EDİTÖR - Mehmet GÖRGÜNOĞLU)
https://www.pamukkale.bel.tr/
http://www.dto.org.tr/
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

http://www.denizlieczaciodasi.org.tr/nobetci-eczaneler
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat