BES’te O Uygulama Değişti

Ekonomi 5 Aralık 2018 12:36
Videoyu Aç BES’te O Uygulama Değişti
A
a

Bireysel emeklilikte (BES) devlet katkısı ile alakalı bir değişiklik yapıldığı ifade edildi.

http://www.denizli.bel.tr/
Bireysel Emeklilik Sistemi'nde (BES) devlet katkısı ile alakalı yönetmelikte bir değişiklik yapıldı. Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında da bulunan Hazine ve Maliye Bakanlığı'na ait konu ile alakalı yönetmelik değişikliğine göre, BES'e girişte 1.000 TL tutarındaki başlangıç devlet katkısı, "cayma hakkının kullanmaması durumundan, cayma hakkının dolduğu ayı takip eden hesap dönemi" yerine başlangıç döneminin bitimini takip eden hesap döneminde hesaplanacak.

Ayrılıp Gelene Yok

Yönetmelikte "başlangıç dönemi" çalışanın, emeklilik planına dâhil olduğunun kendisine bildirildiği tarihi izleyen 2 aylık süre olarak tanımlandı. Yönetmeliğin 4/A maddesine ilave edilen fıkraya göre, bütün sertifikalarını bitirmek suretiyle sistemden ayrılan çalışanın yeniden sisteme dahil olması durumunda , başlangıç devlet katkısı yeniden hesaplanmayacak.

Yönetmeliğe göre, taahhüt edilen devlet katkısı tutarları, çalışanın taahhüt hesabında, taahhüt edilen tutarların hak kazanma oranlarına göre nakden ödenecek kısımları ise çalışanın nakit hesabında takip edilecek.

Sertifikanın sistemde olduğu sürenin; 3. yılı ile 6. yılı arasında, çalışanın devlet katkısı hesabındaki tutarının yüzde 85'i taahhüt olarak kayıt altına alınacak, yüzde 15'i nakit bir şekilde hesabına ödenecek.
 
Kaynak : Haber Merkezi (EDİTÖR - Mehmet GÖRGÜNOĞLU)
https://www.pamukkale.bel.tr/
http://www.dto.org.tr/
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

http://www.denizlieczaciodasi.org.tr/nobetci-eczaneler
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat