12 Kişi Katledilince Düğmeye Bastılar

Teknoloji 11 Temmuz 2018 11:46
Videoyu Aç 12 Kişi Katledilince Düğmeye Bastılar
A
a

Whatsapp, platformunda yayılan ve kötü şekilde sonuçlanan bazı olaylardan sonra hareke geçti ve yanlış haberler ile alakalı yeni bir özellik devreye sokuyor.

http://www.denizli.bel.tr/
Whatsapp’tan yayılmış olan yanlış haberler ile linç edilmiş olan 12 kişinin ardından şirket, yeni bir özelliği ile kullanıcıları uyaran bir özellik geliştirdi. Bu özellik sayesinde Whatsapp, mesajlardaki linklerin şüpheli veya zararlı olması halinde kullanıcıya ‘uyarı’ verecek.

Geçen haftalarda Hindistan’da Whatsapp’tan atılmış olan mesajlara dayanılıp insan kaçakçılığı yaptığından şüphelenilen 12 kişi linç edilip öldürülmüştü. Hindistan hükümeti bu tarz şüpheli veya yanlış haberlere kulak asılmaması gerektiğini ifade etmiş ve konu ile alakalı  gerekli soruşturmaların başlatıldığını dile getirmişti.

Whatsapp Harekete Geçti

Dünyanın en popüler iletişim programı Whatsapp, bu olaylar ile anılmasından sonra yeni bir özellik geliştirdi. Konu ile alakalı yapılan açıklamaya göre yeni özelliklerden bir tanesi, mesajlardaki linklerin şüpheli veya zararlı olması halinde kullanıcıya uyarı verebilmesi oldu. Whatsapp’ın, beta sürümünde deneme aşamasında olan bu özellik, sohbette gönderilmiş olan linkleri analiz edip sahte ya da zararlı sitelere yönlendirme olup olmadığı ile alakalı bir kontrol gerçekleştirip kullanıcıya öyle sunulacağını belirtti.

Eğer link şüpheli ise linkin kırmızıya döneceğini, kullanıcı yine de tıklarsa açılmadan önce bir uyarı mesajı göstereceğini belirtildi. Bu özellik şu anda geliştirme aşamasında olmasına rağmen çıktığında kullanıcılara, gördükleri şüpheli linkleri bildirme olanağı tanıması bakımdan önemli görülüyor.
 
 
Kaynak : Haber Merkezi (EDİTÖR - Mehmet GÖRGÜNOĞLU)
https://www.pamukkale.bel.tr/
http://www.dto.org.tr/
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

http://www.denizlieczaciodasi.org.tr/nobetci-eczaneler
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat