10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Günü'nde farkındalık etkinliği

Ege - Denizli 9 Ekim 2018 18:20
Videoyu Aç 10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Günü'nde farkındalık etkinliği
A
a

Dünya Ruh Sağlığı Federasyonu tarafından 10 Ekim “Dünya Ruh Sağlığı Günü” olarak kabul edilmekte ve her yıl farklı bir tema ile etkinlikler yapılmaktadır.

http://www.denizli.bel.tr/
Dünya Ruh Sağlığı Federasyonu tarafından 10 Ekim “Dünya Ruh Sağlığı Günü” olarak kabul edilmekte ve her yıl farklı bir tema ile etkinlikler gerçekleştirilmektedir. Dünya Ruh Sağlığı Günü’nün bu yılkı temasını ise “Değişen Dünyada Gençler ve Ruh Sağlığı” oluşturmuştur. Bu tema vasıtası ile gençlerin ruh sağlığının korunması ve dayanıklılığın arttırılması hedeflenmekte olup, toplumsal farkındalık yaratılması istenmiştir.
 
Psikiyatri AD. Başkanı Prof. Dr. Figen Çulha Ateşçi ruh sağlığının öneminden bahsederek, "Gençlik dönemi bir yaşamın en önemli merkezlerinden bir tanesidir. Gençlik, çocukluk ve erişkinlik arasında yer alan, gelişme, ruhsal olgunlaşma yaşama hazırlık evresinden ibarettir. Duygusal olarak iniş çıkışların yaşandığı, tutarsızlıkların, öfke, kaçış, saldırganlık gibi duyguların yoğun biçimde yaşandığı bu zor dönemde gencin kimliğini oluşturma gibi zor bir görevi de yer alır."
 
"Tüm bunların yanı sıra değişen dünyanın getirdiği farklılıklar da gençlerin gelişimine etki ederek özellikle teknolojinin gelişmesiyle birlikte sosyal medyanın varlığı önceki nesillere göre gençlerin daha farklı gelişmesine neden olarak bazen de aralarında ciddi çatışmalara sebebiyet vermektedir. Gençlik yılları bazı ruhsal bozuklukların ortaya çıkması sebebiyle özel bir ilgi gerektirmektedir. Bu dönemde en önemli sorumluluk ailelere düşmekte, ayrıca okul gibi eğitim kurumlarının da gençleri doğru yönlendirmeleri gerekmektedir." dedi.
 
Prof. Dr. Ateşçi “Sonuç olarak gençlik döneminin özel önemi göz önüne alınarak, gençlerin ruh sağlığını korumak ve güçlendirmek üzere kurumlar arası işbirliğinin kurulması, hizmet ve olanakların sağlanması, işbirliği içerisinde gençlere yönelik programlar oluşturulmasının atılacak en önemli adımlar olacağını vurgulayarak ailelere de fazlasıyla sorumluluk düşmektedir." ifadelerine yer verdi.
Kaynak : Haber Merkezi (Editör - Tuğçe GÜREL)
https://www.pamukkale.bel.tr/
http://www.dto.org.tr/
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

http://www.denizlieczaciodasi.org.tr/nobetci-eczaneler
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat